Dzisiaj jest poniedziałek, 12 listopada 2018 roku.
Koło naukowe

• V KONFERENCJA O BLOKACH NADKRYTYCZNYCH

W dniach 22-24 listopada 2017 roku członkowie naszego koła uczestniczyli w V Konferencji Technicznej „Realizacja i Eksploatacja Bloków na Parametry Nadkrytyczne”, która odbyła się w Kazimierzu Dolny.

• WIZYTA NA BUDOWIE BLOKU 910 MW

W dniu 15 listopada 2017 roku odbyła się wizyta studyjna na największą realizowaną obecnie przez Grupę TAURON inwestycję - budowę nowego bloku 910 MW w Jaworznie.

Nasz pobyt rozpoczął się od obowiązkowego na placu budowy szkolenia BHP. Następnie mieliśmy zaszczyt wysłuchać prezentacji poświęconej budowie nowego blok, którą przedstawił nam Prezes Zarządu spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON, Pan Adam Kampa. W trakcie prezentacji mieliśmy okazję zapytać o wszelkie szczegóły dotyczące wybranych rozwiązań technologicznych oraz o dalsze plany związane z harmonogramem budowy. Uzyskane odpowiedzi uzupełniły informacje na temat węzłów nowego bloku, zastosowanych w nich urządzeń, ich parametrów pracy a nawet gabarytach.

Następnie w asyście Pana Roberta Kaczanowskiego - głównego specjalisty ds. kotłów i urządzeń pomocniczych udaliśmy się na teren budowy, by przyjrzeć się z bliska poszczególnym elementom i urządzeniom bloku na różnych etapach ich montażu. W przyszłej maszynowni mogliśmy zobaczyć niezabudowaną turbinę jak i dopiero wznoszone posadowienie dla kolejnej części turbiny. W kotłowni ogromne wrażenie wywarł na nas widok otwartej od spodu ponad stu metrowej komory paleniskowej kotła. Później przeszliśmy koło urządzeń układu nawęglania tj. zasobników węgla i młynów rolkowych oraz sporych rozmiarów przyszłych kanałów powietrza oraz spalin. Następnie zwiedziliśmy część bloku, na której znajdowały się urządzenia do oczyszczania spalin - instalacja odazotowania spalin, elektrofiltry i instalacja odsiarczania spalin. Okazało się, że ta sekcja zajmuje stosunkowo duży obszar. Wielokrotnie zwracano naszą uwagę, jak w aspekcie ochrony środowiska oraz rozporządzeń unijnych są to dziś ważne elementy bloku. Podczas wycieczki z uwagą słuchaliśmy wszystkich informacji, które były nam przekazywane w tym szczegółowych odpowiedzi na każde zadane pytanie dotyczące poszczególnych maszyn i urządzeń. Na pewno chętnie wrócimy jeszcze na ten obiekt, by zobaczyć dalsze etapy budowy.

Wyjazd dla studentów zorganizowało SKN Kotłów i Urządzeń Cieplnych.