Dzisiaj jest piątek, 18 stycznia 2019 roku.
ZMARŁ Ś. P. dr inż. MAREK KUROWICZ

W piątek, 15 kwietnia 2016 roku, w wieku 72 lat, zmarł dr inż. Marek Kurowicz, długoletni pracownik Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej.

Urodził się 13 kwietnia 1944 roku w Stanisławowie. Szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące ukończył w Prudniku. W roku 1962 rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Energetycznym Politechniki Śląskiej specjalizując się w zakresie cieplnych maszyn wirnikowych. Po ukończeniu studiów w 1969 roku rozpoczął pracę w Katedrze Ogólnych Podstaw Konstrukcji Maszyn. Później, w wyniku zmian struktury organizacyjnej, był pracownikiem Międzywydziałowego Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn (1971-1975), Instytutu Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Śląskiej (1975-1979), Zakładu Kotłów i Wytworni Pary na wydziale Mechanicznym Energetycznym (1979-1980), Instytutu Kotłów, Siłowni Cieplnych i Jądrowych (1980-1984). Od 1984 roku do przejścia na emeryturę pracował w Instytucie Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej na stanowisku adiunkta. W roku 1979 roku obronił pracę doktorską pt. ”Metoda badania wpływu cech geometrycznych kół zębatych na rozkład obciążenia wzdłuż odcinka przyporu” wykonaną pod kierunkiem doc. Zdzisława Jaskóły.

Dalsza Jego działalność badawcza skupiała się głównie na maszynach i urządzeniach energetycznych w zakresie ich konstrukcji, eksploatacji oraz diagnostyki. Posiadał wielką wiedzę naukową, intuicję konstruktora, eksploatatora i diagnosty, potrafił rozwiązywać zarówno zagadnienia naukowe, jak i skomplikowane problemy praktyki inżynierskiej. Chętnie dzielił się tą wiedzą ze swoimi studentami, dla których był niewątpliwie autorytetem.

Utraciliśmy wspaniałego Kolegę i życzliwego Człowieka, znakomitego Naukowca, Nauczyciela i Inżyniera. Pozostawił po sobie szereg oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, projektów oraz, co najważniejsze, wychowanków. To właśnie ci ludzie, których nauczył właściwego patrzenia na problemy inżynierskie, ich rozumienia oraz rozwiązywania, są Jego najważniejszą spuścizną.