Polski
English
Szukaj
Dzisiaj jest sobota, 23 lutego 2019 roku.
ul. Konarskiego 18, 44-100 GLIWICE
tel. +48 32 237 21 74 fax. +48 32 237 26 80
e-mail: imiue@polsl.pl
Zakład Maszyn Przepływowych i Technologii Energetycznych

W rozwoju technologii energetycznych można wyróżnić kilka kierunków działania w celu poprawy sprawności generacji energii elektrycznej i ciepła oraz ograniczenia emisji substancji do otoczenia. Wśród nich jest doskonalenie istniejących technologii energetycznych oraz propozycje nowych technologii. Ze względu na istniejący stan krajowej energetyki zawodowej oraz perspektywy jej rozwoju znaczny zakres prac prowadzonych w Zakładzie Maszyn Przepływowych oraz Technologii Energetycznych dotyczy energetyki opartej na spalaniu węgla.

Maszyny przepływowe są podstawowymi elementami układów generacji energii. Największe turbiny parowe osiągają obecnie moce w generacji energii elektrycznej przekraczające 1000MW, a w przypadku turbin elektrowni jądrowych moce sięgające 1700MW. Stacjonarne turbiny gazowe osiągają 400MW. Szerokie zastosowanie maszyn przepływowych o dużych mocach można znaleźć w lotnictwie, gdzie stosuje się powszechnie silniki turboodrzutowe. Wyposażenie elektrowni i elektrociepłowni stanowią liczne pompy i wentylatory o różnych parametrach, a przez to o zróżnicowanych konstrukcjach. Zastosowanie pomp i wentylatorów jest bardzo szerokie w instalacjach przemysłowych, pracujących w różnych gałęziach gospodarki. Do podniesienia sprawności oraz mocy silników spalinowych wprowadza się coraz powszechniej turbosprężarki. We wszystkich dyskutowanych i przewidywanych scenariuszach rozwoju sektora energetycznego znaczenie cieplnych maszyn przepływowych w generacji energii elektrycznej będzie bardzo duże.

W Zakładzie Maszyn Przepływowych i Technologii Energetycznych prowadzone są prace z zakresu analiz cieplno-przepływowych siłowni cieplnych, analiz układów parowo-gazowych oraz czystych technologii węglowych z uwzględnieniem wykorzystania biomasy oraz wychwytu i transportu CO2. Zainteresowania naukowe oraz badania przemysłowe koncentrują się również na problemach projektowania, konstruowania i oceny turbin parowych i gazowych, sprężarek, wentylatorów oraz pomp. Realizowane są badania z zakresu modelowania przepływów poddźwiękowych i transonicznych, jedno- i wielofazowych płynów rzeczywistych z wymianą ciepła, jak i z kondensacją oraz z zakresu modelowania zjawisk aeroakustycznych.

            Zakład posiada stanowiska eksperymentalne do badania przepływów w maszynach wirnikowych: w elementach turbin parowych i gazowych, w wentylatorach i pompach. Dysponuje zaawansowaną techniką pomiarową oraz posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę.